Niezapłacone faktury, niezwrócone pożyczki czy nieuregulowane należności za wykonane usługi – to tylko niektóre sytuacje, w których warto zastanowić się nad tym, jak można odzyskać dług. W jaki sposób można dochodzić swoich należności i kiedy warto rozważyć skorzystanie z usług prawniczych?

Negocjacje i współpraca z dłużnikiem

Jednym z najprostszych sposobów na odzyskanie długu jest nawiązanie kontaktu z dłużnikiem i próba wypracowania wspólnego rozwiązania problemu. Negocjacje mogą prowadzić do zawarcia ugody, czyli porozumienia między stronami. W wielu takich przypadkach warto skorzystać z usług prawnika, który specjalizuje się w mediacjach z dłużnikami. W Zakopanem usługi prawnicze w tym zakresie zapewnia nasza kancelaria adwokacka.

Wezwanie do zapłaty

Kolejnym krokiem może być wezwanie dłużnika do zapłaty. Powinno ono zawierać dane obu stron, wysokość należności, termin zapłaty oraz informację o ewentualnych konsekwencjach prawnych w przypadku niewywiązania się z długu.

Postępowanie windykacyjne

Kiedy powyższe metody zawodzą, można skierować sprawę do profesjonalnej agencji windykacyjnej, która zapewnia usługi w zakresie odzyskiwania długów i dysponuje narzędziami oraz umiejętnościami negocjacyjnymi.

Kiedy jest niezbędne profesjonalne wsparcie prawnika?

Profesjonalne wsparcie prawnika może okazać się wskazane właściwie w każdej problematycznej sytuacji, która wymaga wiedzy z dziedziny prawa i odpowiednich umiejętności. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy żadna z powyżej opisanych metod nie przynosi rezultatów, a dług pozostaje niespłacony – na tym etapie można wszcząć postępowanie sądowe. W tym przypadku konieczne jest konsultacja z prawnikiem lub adwokatem, który pomoże prawidłowo przygotować pozew przeciwko dłużnikowi.